V České národní bance jsme viděli zářící bankovku

17. října 2018 v 22:18 | Suzy |  Gemini - exkurze
Dne 26. září jsem jako žákyně 1M navštívila Českou národní banku v Brně střed na ulici Rooseveltova 575/18. Bylo úžasné, že i přesto, že se v ČNB zrovna vyměňovalo naprasklé horní bezpečnostní sklo a všude pobíhali řemeslníci, byli ochotni nás přijmout a provést nás aspoň těmi částmi výstavy. I přednáška paní průvodkyně byla natolik zajímavá, že jsem si okolního ruchu ani nevšímali.
Měli jsme možnost dozvědět se o historii ČNB nebo jaké jsou její povinnosti. Bylo toho poměrně hodně, ale nezalekli jsme se a snažili se dávat pozor. Což se nám díky pestrosti informací dařilo.
Paní nám povídala o vzniku peněz, a že se dříve dalo platit i jinak. Třeba mušlemi Kauri, solí (což lze na určitých místech na světě i dnes) nebo hřivnami (železné nebo bronzové obruče). Což jsme si mohli všechno prohlédnout v expozici "Lidé a peníze", také jsme se dostali do další části a ta se nazývala "Krása ve skle a kovu", ta byla věnovaná pánovi, který se jmenoval Jiří Harcuba. Tento pán vnesl do České mincové tvorby výrazný srozumitelný a nezaměnitelný rukopis, např. heraldické pojetí zvířat státního znaku. Dokonce nám navrhl jednu z našich mincí. Určitě ji máte v kapse. Je to klasická česká pětikoruna.
Také jsme se dozvěděli, jak poznat padělek a ochranné prvky bankovek, nebo dokonce i to, z čeho se bankovky vyrábí a to 100% bavlna. Dokonce jsem se dozvěděla, jednu zajímavost o mincích víte, kde se na české minci nachází její přední část neboli líc? Vážně byste to neřekli, ale je to opravdu ta část se státním znakem a to číslo je část zadní nebo také rub. Šok při tomto zjištění jsme měli všichni. Dokonce i naše paní učitelka, která tam byla s námi.
Podrželi jsme si v ruce starou minci, u které byla vyčíslena hodnota na 2,5 milionu, a mohli si zmuchlat plastovou bankovku, které se už vyskytují po světě. Je to výhodné hlavně proto, že se díky tomu nedají zapálit, můžete s nimi jít dokonce plavat a i přetrhnout takovou bankovku opravdu chvilku zabere.
Ale to nejkrásnější, co jsem kdy viděla a nikdy už nic krásnějšího ani neuvidím, byl pamětní list takzvaná "Devadesátka". Je to nádherný list vydaný k příležitosti 90. výročí Státní tiskárny cenin, který je ohlédnutím za dobou, kdy Státní tiskárna cenin spolupracovala s akademickým malířem Maxem Švabinským a je protkaná ochrannými prvky vytvořenými za pomoci nejmodernějších technologií. Vévodí jí portrét výše zmíněného pana Švabinského, jeho nejoblíbenější motiv motýla a původní design československé tisícikoruny z roku 1934. Největší krása, ale přišla, když jsme tuto bankovku dali pod ultrafialové záření a na bankovce tak vznikl nádherný ohňostroj barev. (viz obrázky níže)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míra Vašák Míra Vašák | E-mail | Web | 22. října 2018 v 13:34 | Reagovat

Dobrý den,

jsem rád, že jste objevila krásu "devadesátky". :-)

V článku shrnujete spoustu zajímavých informací.

Jen si, prosím, opravte složení českých bankovek. Stejně jako eura jsou ze 100% tvořeny bavlnou.

Poměr 25% len a 75% bavlna se používá u amerických dolarů. :-)

Mějte krásné podzimní dny...

2 Suzy Suzy | 22. října 2018 v 19:45 | Reagovat

[1]:
Dobrý den,

velmi Vám  děkuji za upozornění, již jsem chybu opravila, zřejmě jsem to nějak popletla.

Moc děkuji
Suzy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama