Jiskra v popelu - Sabaa Tahirová - HOST

21. prosince 2016 v 20:13 | Suzy |  Knihy

Konečně kniha, která si zaslouží, aby se jí říkalo BESTSELLER
Laia přišla o všechno, o své rodiče, prarodiče a nyní ji unesli bratra a ona kvůli tomu zažívá obrovské výčitky, že něco neudělala, i když mohla. Rozhodne se, že se spojí s Odbojem učenců. Ti se s ní domluví, že když ona půjde na Šerosrázkou akademii a bude pro ně špehovat, tak oni pak zachrání jejího bratra, který byl uvězněn za zradu. Jenže jsou v tom dva háčky, první je Šerosrázská akademie, místo kde se cvičí smrt - MASKY. Jedna z nich ji připravila o všechno! A druhý háček je sama velitelka Šerosrázu, kohokoli tam odboj poslal, nepřežil ani týden. Vždycky se je velitelce podařilo odhalit a krutě ztrestat. Tresty dává za cokoliv, i když jí pozdě donesete čaj. Není se pak čemu divit, že má kuchařku s rozřezanou kůží a dokonce jednu služebnou bez oka. Každý se jí bojí. Laia také, ale pro záchranu bratra je ochotna udělat cokolov!
Elias, druhá hlavní postava. Studen Šerosrázu. Měl by být zlí, smrtící a nadšený, když může někoho zabít, což ovšem není. Proto se těsně předtím, než dokončí studium, rozhodne utéct pryč. Auguři mu ovšem udělají čáru přes rozpočet, jelikož vyhlásí soutěž a Elias je jeden ze čtyř vyvolených, kteří se mohou zúčastnit a kvůli cti své rodiny musí přijmout. Cílem soutěže je zvolit nového císaře. Jelikož stávající císař, nemá dědice.
Co se nestane? Laia a Elias se samozřejmě setkají, Šerosráz přece jen není tak velký. Eliase trápí výčitky svědomí, že zabil tolik lidí a že celkově začíná být zkažený a proto se rozhodne Lai pomáhat a vytáhne ji ne z jednoho průšvihu, do kterého se dostane. Laia zjistí, že ji není úplně lhostejný, i když k němu má přeci jen odporu kvůli tomu, že je jeden z Masek, které ji povraždili rodinu.
Nakonec zjistíme, že jsou jeden pro druhého důležitější, než se na první pohled zdá a řekněme, že jejich spojenectví může zatřást s celým Impériem!

Kniha se mi opravdu strašně moc líbila. Na to, že je to autorčin debut, je to úžasný literární počin!
Ta zápletka, celková stavba děje, dva pohledy na věc, Laia a Elias jsou skvělé postavy, člověk je miluje i nesnáší. A některá ta jména jsou prostě, vybroušené k dokonalosti.

Musím uznat, že knihu jsem četla asi jen čtyři dny, a když jsem si začala uvědomovat ubývající stránky k přečtení, pocítila jsem lítost, že budu muset tuto knihu tak brzo opustit. Když jsem ji pak dočetla, nezačala jsem hned psát recenzi, jak mívám obvykle ve zvyku. Nejdříve jsem si musela ujasnit, co Vám vlastně napíšu. Musela jsem v sobě nejdříve utišit tu bouři v srdci, kterou jsem během čtení cítila. Kdo umí číst srdcem, pochopí, jak jsem se asi cítila. Proto napsat recenzi na tento skvost pro mě bylo těžké, stejně jako vědomí, že se budu muset knihy vzdát ve prospěch školy a opět sáhnout po jiné, která určitě nebude tak perfektní jako tato.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama