Červen 2015

Když je láska slepá - Luisa Bureschová - Host

17. června 2015 v 21:01 | Suzy |  Knihy

Láska jako z pohádkyDokonalý příběh a dokonalý pár Alia a Leader, mají spolu dceru Katie a žijí skvělý život nebo se to jen na první pohled zdá?

Alie studuje, stará se o dceru i Leadera a má toho až nad hlavu, proto se jí nemůžeme divit, že nemá chuť na sex, což Leader opravdu štve, začne trávit víc času ve svém bývalém bytě nad barem Punto. Alie je za to však ráda, dokud za ní Leader nepřijde s bombou: "Mám jinou." v tu chvíli se jí zhroutí celý svět. Naštěstí má dobré kamarádky, které ji ochotně podrží, i když mají vlastní problémy a potom je tu soused Kolja od vedle, který ji zaveze k doktorovi, když se zhroutí kvůli škole, kterou nezvládá a podobně, škoda jen, že má tu přítelkyni Kim…

Tato Kniha vás opravdu odreaguje a rozhodně pobaví, dokonce vás přinutí přemýšlet nad vašimi vztahy ať už s přítelem, dcerou, matkou, kamarádkami i sousedy. Dalo by se říci, že kapitoly jsou krátké, ale jsou často přeházené, jste v přítomnosti, minulosti, tam se chvilku něco málo dozvíte a pak zase přítomnost. Pak také budete mít zmatek v Aliiných kamarádkách, je jich tam prostě moc. Musím však ocenit, že zápletka je opravdu až na konci, i když jen v náznaku, je pravda, že mám radši úderné, jasné konce, byli spolu nebo nebyli, hotovo tečka. Skvělý je popis postav a okolí.

Po mých především záporech jistě čekáte, jestli vám ji nakonec doporučím, že? Ano, musím říct, že se mi opravdu líbila, i když jsem vám vyjmenovala převážně zápory.

křeček Spravedlivý

15. června 2015 v 21:23 | Suzy |  kroužek Tvůrčí psaní
křeček běží po poli a nad ním letí káně
nejlépe Ich-forma
čas na vypracování 20 min

"Hurá konečně jsem té příšerné holce utekl, už jsem v to ani nedoufal." Smál se křeček a ani si nevšiml, že nad ním letí káně a to ho právě spozorovalo a začalo pomalu klesat.
Křeček se zastavil na kraji pole, na druhém poli hned vedle, jen přes cestu a za elektrickým plotem rostly krásné a vysoké klasy plné modifikovaných zrnek.
"Mňami." řekl si křeček a přeběhl cestu. Vybral si krásný klas, zlomil ho a sežral. Člověku by to nic neudělalo, jeden klas, ale křečkovi…
Najednou si všiml, že mohutní a roste a najednou se i vznesl a měl postavu superhrdiny, kterého viděl u své bývalé majitelky na svačinové krabičce, když jí spadla na zem.
Křeček se otočil a viděl káně, které k němu letělo rychleji než předtím, vůbec se nerozmýšlel a vyrazil k němu. Káně zrychlilo a křeček taky, hrozila srážka, křeček to však neměl v plánu a místo toho trefil káně přímo mezi oči. Káně padalo střemhlav k zemi, ale křeček nechtěl, aby umřelo a tak ho chytil a snesl na zem. Když se křeček dotkl tlapkami země, opět se změnil v normálního křečka, vzal nohy na ramena a utekl.
Později o tomto zážitku napsal knihu a až do smrti bojoval proti modifikování potravin. Zákon prošel a byl schválen hned další den po jeho smrti…

Spoutaná křídla - Tanjas Darke - Alpress

10. června 2015 v 20:58 | Suzy |  Knihy

Četba pro silné povahy


Jak popsat knihu, která mě zasáhla až do morku kostí, byla skvěle napsána a skvěle se čte, ale jak ji popsat, bez toho, abych to udělal, tak abyste to pochopili? Musela jsem nad tím dlouho přemýšlet, ale nakonec jsem slepila toto.

Kniha je celá o malé holčičce, dívce a nakonec ženě, která dvacet let zažívá kruté ponížení, brutální sexuální zneužívání i nelidské mučení svým vlastním otcem. Nejdříve je vše v pořádku, poté ovšem nastane zlom, její matka odejde pryč a Tanja se objevuje v naprostém pekle. Jelikož doma není matka, která by ji zachránila, otec už může dělat cokoliv. Když se jednou Tanja rozhodne říci matce pravda, když ji navštíví s jejím novým přítelem, matka ji obviňuje, že lže. Tanja je v pasti, ale je stále jen na začátku, zažije světlé i špatné chvilky, spíš ty špatné. Podívá se na mnohá místa a zažije spoustu dobrodružství, má spoustu zvířátek i kamarádů, ty nakonec všechny ztratí…
Otec s ní denně spí, přivazuje ji a trápí, toto dokumentuje mnoha fotkami, používá na ni různé finty. Nakonec s ním dokonce otěhotní, ale potratí, to už naštěstí zná Billa, který jí z této šlamastiky nakonec snad dostane.

Bude její otec nakonec chycen a odsouzen?
Co Tanja, zvládne výslech u soudu a nakonec začne žít vlastní život?
Pusťte se do čtení a zjistěte odpovědi na moje otázky.

Dívka s devíti parukami - Sophie Van der Stapová - Mladá fronta

2. června 2015 v 9:44 | Suzy |  Knihy

Příběh jedinečné dívky


Můžu s pravdou říct, že tato kniha opravdu chytí za srdce a už nepustí. Je to příběh silné dívky s parukami, která onemocněla rakovinou a vyhrála nad ní. Setkává se s mnoha zajímavými lidmi, který ji každý něco dal. Je vidět její rozpor, jak je pro ni důležitá rodina a chce je mít u sebe, ale zároveň je nechce zdržovat od jejich života. Zjistíte, že rakovina se dá brát i pozitivně, jak se postupně mění její pohled na svět, životospráva a vztah s rodinou.

Na ulici byste ji nepoznali, je to jen dívka, co pije čaj, nebo jen jede v tramvaji, žije jako mi, ale není tomu tak, jede buď na ozařování či chemoterapii nebo si užívá, že týden v nemocnici už skončil a ona si může dát svůj oblíbený čaj. Jediné co jí opravdu pomáhá zvládat stres ze snímkování je, že si koupí paruku, nebo je se svými kamarády, nebo v baru a shání chlapi, píše si deník o tom, čím prošla a nemyslí na budoucnost, spíš žije přítomností.
Všechny paruky ji přináší nějakou osobnost, třeba Stellu, Daisy, Sue, Bébe nebo Blondie, každá je opravdu jiná, jedna je ráda středem pozornosti, druhá v ústraní, každá má jinou barvu, červená, blond, bruneta, mají však jedno společné, tvoří jedinečnou Sophie.

Musím opravdu pochválit obálku, je prostě dokonalá, písmo, rozdělení a musím ji do života popřát všechno nejlepší. Ještě musím dodat, že jsem slyšela, že byl natočen i film a jmenuje se Devět paruk a já se na něho vbrzku chystám.

Popis

1. června 2015 v 21:31 | Suzy |  kroužek Tvůrčí psaní
popište předmět, aby čtenář hned nepoznal, co to je
využijte metafor
čas na vypracování 20 min

Předmět, který popisuji, znamená pro každého člověka něco jiného, pro někoho přítele, či protivníka a nechce mě používat, i když mu toho mnohokrát můžu dát opravdu hodně. Máte mě doma, ve škole, třeba i tašce či kapse, podle toho kdo jste a zda se vejdu. Lidé se u mě snaží nahradit různými aplikacemi, aby nás mohli nosit více sebou, a vyhrožují, že nás "pravých" jednou úplně vymýtí.

Co myslíte, že to je? Smějící se