Eugen Onegin opera v Janáčkově divadle 14. 5. 2014

27. června 2014 v 20:56 | Suzy |  Divadlo

Mé druhé nejlepší představení


Představení se mi velice líbilo. Bylo celé v ruštině a hudbu složil Petr Iljič Čajkovskij. Kdo neznal literární předlohu od Alexandra Sergejeviče Puškina, musel samozřejmě číst titulky.
Pěvci byli úžasní. Nejlepší byl Ivan Choupenitch, který zpíval Lenského. Vystihl ho naprosto dokonale. Škoda, že je tam jen krátce, protože je, jak každý ví, zastřelen, když bojuje o svoji lásku Olgu, kterou zahrála nedostižná krasavice Veronika Hajnová.
Výkon, který předvedla Anna Wierzbicka (hostující zpěvačka) v úloze Tatjany, byl neméně úžasný. Do role se dokázala vžít, a když psala dopis Oneginovi, že ho miluje a chce s ním být, tak mě to tak dojalo, že jsem musela chtě nechtě vytáhnout kapesníček a utřít pár slz. Zpívala i vypadala naprosto božsky, jako kdyby se z nebes snesl anděl.
Velice dobrý byl také Roman Janál, který zahrál Eugena Onegina. Předvedl ho tak přesvědčivě, že jsem musela souhlasit s Tatjanou, když ho nakonec nechtěla, zůstala věrná svému muži, a dala mu, jak se říká rychlé sbohem.
Scéna byla velmi jednoduše a přece dostatečně výstižně navržená, jednoduchými přesuny jsme se ocitli v jiném prostředí. Velice mě zaujal přechod od souboje k salonu Gremina. Ani jsem se nenadála a už přede mnou stála celá společnost.
Velice jsem ocenila, že Režisér se držel klasického pojetí příběhu a byla znát úcta k Puškinově původní verzi. Slyšela jsem, že dnes se v řadě představení mění chování postav (v Praze byl Onegin homosexuál a víc, než o Tatjánu měl zájem o Lenského)…
Režisérově pojetí odpovídají i klasické kostýmy, které mají navodit atmosféru ruského prostředí v 19. století.
Dirigentem byl Ondrej Olso a myslím, že byl také úžasný. Nástupy byly přesné a hudba úžasná.

Myslím, že toto je zatím druhé nejlepší představení, jaké jsem kdy viděla. A pokud máte rádi knihu, opera vás jistě také nadchne. A tak neváhejte a zajděte si na ni do Janáčkova divadla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama