Byl jsem při tom - Jerzy Kosinski – nakladatelství Dokořán

27. června 2014 v 20:47 | Suzy |  Knihy

V dnešním světě je to možné…


Tato kniha je úplná ukázka toho, jak média a lidská nevšímavost, můžou z naprostého neznámého člověka, kterého nikdo nezná udělat světově známou osobnost.
Pan David Záhrabník, jak si ho přejmenovala paní EE (Elizabeth Eve) manželka Benjamina Randa, je vlastně Příhoda povoláním zahradník u jednoho starého pána. Každý den dostane ráno snídani, poté vyjde na zahradu a stará se o stromy, kytky, keře a pak se až do večera dívá na televizi a přemýšlí co je vlastně za tím plotem. Jednou však starý pán zemře a do domu přijdou dva právníci a ptají se ho, kdo je, jak se jmenuje a tak. Na to samozřejmě David neví odpověď, neví, jak se tam dostal, ani kolik mu je let. Neumí ani číst a psát a tak, když mu dají podepsat lejstro, tak odmítne s tím, že s tím nesouhlasí. Když si další den zabalí věci a odejde z té zahrady a domu kde dosud žil a vidí vše, co viděl v televizi na vlastní oči. Jelikož neví, že se má než projde mezi dvěma auty, co jsou zaparkované na chodníku, rozhlédnou, omylem do něj narazí auto s paní EE. David si zraní nohu a paní EE ho odvede do svého a manželova domu. Stará se o něj a milně se domnívá, že je velice vážený člověk a ještě ji silně přitahuje. Vše se změní po návštěvě prezidenta USA, který použije Davidovo přirovnání zahrady s ekonomikou státu, ve svém projevu. Od té chvíle se David stává světově známou osobou a je zván do televize, aby osobně promluvil o ekonomice státu. David, svým způsobem nic neřekne, ale chová se přirozeně a všichni z toho vyvodí, že je vysoce důležitou osobností v řízení státu a že jen nemůže nic říct…
Co se stane dál? Přijdou na to, že David je vlastně chudý doslova jako "kostelní myš"? Začne si nakonec s EE, nebo se vrátí do své zahrady, protože toho bude mít už dost?

Tohle a ještě více, se dozvíte v této úžasné knize.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama