1. kapitola NÁHODA

27. června 2014 v 20:08 | Suzy |  Povídky
Lena jsem a žiji v roce 2013. Světlo slunce jsem poprvé uzřela roku 1997. Jak jistě vidíte, můj věk je nízký, ale slova výřečná. I když všichni říkají mi, že hloupá jsem jako dřevěný sud.
,,Proč zrovna sud vody?" ptala jsem se
,,Je na hodně věcí k použití, ale výřečný není." to poprvé jsem ho zřela
Seděl na statném oři, černém jako noc. Vysoký byl i bez oře, když z něj seskočil a přišel blíže. Oči měl jako mech a vlasy hnědé, ale tak hnědé. Že mé srdce vynechalo, alespoň tři údery. Hned se mi líbil, i to jak kráčel s elegancí kočkovité šelmy.
,,Zřel jsem tě, už z dálky, kvítku líbezný." zrudla jsem na barvu červánku
"Nejsem líbezná pane, neříkej to."
Vážně nejsem. Jsem taková plnoštíhlá s hnědými vlasy do pasu a stále vyděšenýma šedýma očima.
,,Mě se zdáš překrásná. Nechceš doprovodit domů?"
Až na to se zeptal, všimla jsem si spolužaček, jak závidí mi statného hocha.
,,Tak už jsme asi skončili," podotkla jsem a zlehka se usmála na spolužáky ,,pokud chcete, můžete."
,,Dobře, jedeme."
Přistoupila jsem ke koni a pohladila mu hlavu. Poté mě neznámí uchopil za pas a vyzvedl mě do výše, jako bych nic nevážila. Bylo to nezvyklé, cítit jeho silné paže kolem svého pasu. Než jsem se stačila uvelebit na hřbetě, už seděl vedle mě. Objal mě a chytil otěže do rukou. Vysvětlila jsem mu kudy, má jet a pomalu jsme vyrazili od školy. Prodírali jsme se městem. Cestou jsme si povídali o všem možném. Byl velice vzdělaný na všech úrovních. Bez toho, abych si všimla, jsme dorazili k domu, otec mne již netrpělivě vyhlížel ze zápraží. Když zpozoroval, že sedím na koni s tím elegantním pánem, hned se mu tvář trochu vyjasnila.
,,Jak to, že jdeš tak pozdě?"
Chtěla jsem odpovědět, ale pán mne předešel. Vysvětlil mu, že jsme se lehce zapovídali a omlouval se mu za to. Prý se to už příště nestane. Vypadalo to tak, že je otec šťasten z toho co slyší a zeptal se: ,,A jak se jmenujete, pane, smím-li se zeptat?" pán se na mne podíval a klidně odpověděl: ,,Vladimír III. syn zdejšího vévody." lehce jsem pobledla a myslela, že omdlím. Nakonec jsem se však ovládla.
,,Je vám dobře, má milá?"
,,Ale jistě, jen se mi trochu zamotala hlava…" otec mi skočil do řeči: ,,No tak, co tu stojíš? Běž udělat hrnek čaje." rychle jsem odběhla postavit vodu. Když se voda vařila a já jsem připravovala hrnky a čaj, musela jsem začít pochybovat. Proč si vybral zrovna mě? Proč ne někoho jiného? Třeba Sander od nás ze školy, musel ji tam dnes vidět, stála zrovna kousek ode mě a smála se mi. Šla z tržiště s košíkem plným různých látek zapřeným o takřka neviditelný bok. Do školy totiž nechodila. Tam mohli jen chlapci nebo vnímavé dívky, naštěstí jsem byla mezi nimi. Ale byla bohatá a velice krásná, trochu jsem na ni žárlila. Co taky jiného může žena do manželství jiného přinést? Vyrušilo mě ze zamyšlení až pískání konvice. Rychle jsem zalila hrnky vodou a šla zavolat otce a Vladimíra z okna. Když jsem vyhlédla z okna, Vladimír si zrovna důvěrně povídal s otcem, dokonce měl ruku na jeho rameni! To jsem si nedovolila ani já! Ale brzy jsem to pustila z hlavy, jelikož už přicházeli ke stavení. Dala jsem šálky na tác i s koláčem, co ležel na stole, a vyšla z domu. Hned jak jsem vyšla ze dveří, přestali mluvit a Vladimír se na mne překrásným a svůdným způsobem usmál. V tu chvíli jsem se do něho zamilovala.
,,Už mám čaj hotový." oznámila jsem jim
,,Dobře, půjdeme tedy ke stolu?" ptal se Vladimír
,,Tudy." já na to a kývla jsem ke stolu pod Dubem s dvěma lavicemi, který byl už prostřen. ,,Jak to?" ptala jsem se sama sebe a vedla hosta ke stolu
Když jsme pojedli, Vladimír vstal, ještě jednou si mne prohlédl od hlavy až k patě a šel ke svému oři.
,,To už odchází?" ptala jsem se otce
,,Nevím, možná jen něco hledá." a tvářil se nejistě
Vladimír zřejmě našel, co hledal a vracel se k nám, u toho se mi díval zkoumavě do očí. ,,Co asi chce?" pomyslela jsem si a tvářila jsem se nejistě. Vladimír přede mnou zastavil, ještě jednou si mě prohlédl a poklekl ,,Cože?! A proč?" letělo mi hlavou, ale on už začal: ,,Leno, nechtěla by sis mě vzít za muže?" pohlédla jsem na otce, s otázkou v očích. Otec se na mne zamračil, že musím, je to přece vévoda! Bázlivě jsem řekla své ,,Ano." a on mi navlékl mahagonový prsten s karneolem. Byl překrásný, tak jsem ho aspoň políbila. On byl šťastný i můj otec tleskal rukama a smál se. Vladimír začal opět mluvil: ,,Koupíme velký dům ve městě a budeme mít kopu dětí," zvážněl ,,ale budeš se muset přestat chodit do školy." ,,Cože? Mám se vzdát toho, po čem nejvíce toužím?!" vykřikla jsem rozhořčeně
,,Ty toužíš po vzdělání?" vysmál se mi Vladimír
,,Ano," řekla jsem ,,možná více než po tobě.!"
Vladimírovi zjihl hlas ,,Ale lásko moje? Přece by ses na mě nenaštvala? To jsem nechtěl. Zařídím ti domácího učitele. Chceš-li?" možná jsem kvůli tomu neměla dělat takový rozruch, pomyslela jsem si ,,Samozřejmě, že chci. Bude to jediná podmínka našeho sňatku." řekla jsem již sladším hlasem a políbila Vladimírovi obě líce. On ji to oplatil polibkem. Tím byla jejich domluva zpečetěna. On se poté brzy rozloučil a zmizel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anabella Anabella | E-mail | Web | 6. dubna 2015 v 15:46 | Reagovat

Ahoj...Musím se přiznat, že jsem se na SŠ KNIH tento rok přihlásila, ale dala jsem si ji, jako 2.školu :) .
Asi mě odrazuje to, že mi připadá, že si po této škole asi nenajdu pořádnou práci, což je v dnešní době problém :)
Jinak pěkný příběh a jen tak dál :)
Máš i youtube kanál?

2 Suzy Suzy | 6. dubna 2015 v 20:26 | Reagovat

Ahoj, no ale když studuješ na normální škole, tak z toho bude jen jedno povolání, ale tady budeš nakladatel, tiskař, nebo knihkupec, třeba i knihovní, i když se to mu tak neříká, spíš že v knihovně akceptují vzdělání i na této škole. Byla bych ráda kdybychom se viděli u nás na škole. ;-)
Tuhle "knihu" píšu už dlouho a možná mi ji i vydají jako E-knihu, což by byl dobrý začátek. :-)
Youtube kanál zatím nemám, nevím co bych na něho dala, neumím s tím pracovat, ale začala jsem o tom teď uvažovat, jak o tom píšeš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama